Skocz do zawartości

[E36 3xx]Jaki Olej?Płukanka?-Wszystko o olejach silnikowych.


mmaario89

Rekomendowane odpowiedzi

Borykam się z braniem oleju mojego M52B25. Chcę ostatni raz zmienić olej (wcześniej Motul X-cess 8100 5W40, teraz Valvoline SynPower 5W30) i od razu zrobić płukankę silnika LM2662. Słyszałem że 5W30 będzie brało najwięcej, a lepszym byłby 0W30. Czy najlepiej zmienić na Valvoline SynPower 0W30 czy pójśc od razu w 10W40, tak żeby była pewność że będzie ubywało jak najmniej oleju?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 236
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

  • 3 miesiące temu...
Witam wszystkich, od 3 dni jestem posiadaczem e36 323i w touringu. Mam do Was pytanie, silnik m52b25 170km, przejechane 341 000 km, jeździł na oleju Castrola 10w40. Chcę wymienić olej tylko nie wiem na jaki? Nie chcę lać Castrola bo opinie na jego temat są raczej kiepskie, dodam że przy wymianie będę lał Liqui Molly Ceratech z racji tego że jest kiepskie ciśnienie na 3 cylindrze ( 10bar), jaki olej proponujecie? Motul? Valvoline? Czy może coś z Liqui Molly?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zalał Valvoline max life 10w40 lub LM 10w40 z MoS i obserwował co z silnikiem, potem ewentualnie 5w50. W 5w40 bym raczej nie szedł. Jak masz kod kreskowy na opakowaniu oleju to zobacz pierwszą cyfrę jak jest 4 to niemiecki, jak 5 to w PL rozlewany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, dziś rano wymieniłem olej razem z filtrem, wlałem jednak Castrol Magnatec 10w40, stary filtr oleju poprostu dramat: sztywny z brudu.... Pod pokrywą zaworów to samo, chociaż krzywki na wałkach wyglądały całkiem dobrze. Wlałem LM Cerateca. Zrobię 1000km i zmienię jeszcze raz, niech ten syf się wypłucze... Wtedy zaleję coś z wyższej półki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam ! posiadam BMW e36 323i po swapie, silnik nie bierze oleju, a ostatni raz był wymianiany ok 10 tys km temu przez poprzedniego własciciela silnika byl to "mobil" 10 lub 5w40 niestety nie pamięta dokładnie i teraz pytanie, jaki zalać tym razem, jakiej marki olej polecacie ? lać pełny syntetyk czy pół ? 5 czy 10w ? Proszę o podpowiedź .

z góry dzięki ! PS. jeżeli wczesniej był lany 10w to tym razem po wlaniu 5w silnikowi nic by się nie stało ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile nim przejechałeś, że jesteś w stanie powiedzieć, że nie bierze oleju? Jak można nie pamiętać jaki olej się zalało? Jak masz pewność, że silnik jest w idealnej kondycji to zalewaj 5w40. Jeśli się boisz to zalej 10w40 dobrego producenta np Valvoline, Motul, LM i obserwuj co się dzieje. Najwyżej przy następnej wymianie zdecydujesz czy przejść na 5w40. I pamiętaj, że nie każde 5w40 jest olejem w pełni syntetycznym. Wiadomo, że 5w będzie lepszy zwłaszcza zimą, ale najważniejsza wg. mnie to regularna wymiana co 8kkm. Bo co z tego, że ktoś ma super syntetyk ale wymienia go po 25 czy 30kkm, bo tak zaleca mu ASO...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile nim przejechałeś, że jesteś w stanie powiedzieć, że nie bierze oleju? Jak można nie pamiętać jaki olej się zalało? Jak masz pewność, że silnik jest w idealnej kondycji to zalewaj 5w40. Jeśli się boisz to zalej 10w40 dobrego producenta np Valvoline, Motul, LM i obserwuj co się dzieje. Najwyżej przy następnej wymianie zdecydujesz czy przejść na 5w40. I pamiętaj, że nie każde 5w40 jest olejem w pełni syntetycznym. Wiadomo, że 5w będzie lepszy zwłaszcza zimą, ale najważniejsza wg. mnie to regularna wymiana co 8kkm. Bo co z tego, że ktoś ma super syntetyk ale wymienia go po 25 czy 30kkm, bo tak zaleca mu ASO...

 

Przejechałem nim ok 5 tyś km i wszystko jest w porządku, silnik pracuje dobrze, ma moc i wgl, jedyne co ostatnio zaowazylem to to że pod korkiem wlewu oleju nazbierało mi się masło, ale to z powodu krotkich dystansow i nie dogrzania silnika prawdopodobnie, zastanawiam się na tym valvolinem tylko czy 5 czy 10w ? muszę się z tym przespać, dzięki za odpowiedź pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy

Kupujesz środek do płukania. Ja używam takiej http://allegro.pl/motul-engine-clean-plukanka-do-silnika-legionowo-i6647385612.html

Butelka starcza na 5 litrów oleju, ale jak masz w silniku 6 litrów to nie ma żadnego znaczenia. Zalewasz to do oleju w silniku który masz i silnik pracuje na wolnych obrotach 10-15 min. następnie spuszczasz stary olej, zmieniasz filtr oleju i zalewasz nowy olej. To wszystko.

ec2Wze6.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam e36 320i

Auto zakupiłem pod koniec września 2017 r. Tuż po zakupie sprawdziłem poziom oleju, był lekko powyżej minimum, nie wiem co tam było wcześniej nalane, nie miałem kasy żeby wstawić to do mechanika na całkowitą wymianę a miałem jeszcze końcówkę jakiegoś uniwersalnego do diesli i benzyniaków, nie pamiętam jaki ale wlałem wszystko co zostało, do połowy bagnetu. Dziś sprawdziłem i olej jest znowu lekko ponad minimum.

Teraz pytania czy to normalne żeby tyle wyżarło?

Czy jak się oleje zmiesza to bierze więcej?

Co teraz robić, czy jutro go wstawić na wymianę oleju, filtrów, uszczelek czyli to co powinienem zrobić po zakupie i niech mechanicy uznają jaki olej doleją?

Czy to nie jest konieczne, może doradzicie po prostu jaki kupić teraz i go dolać? Wskaźnik do przeglądu jest jeszcze na zielono ale następna kreska już będzie pomarańczowa, czy poczekać już i wstawić dopiero jak komputer pokaże że jest to konieczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Post w klimacie hard :D Wstawić na wymianę i nie czekać na pomarańczową kreskę. Niech mechanicy dobiorą olej, tylko nie mineralny.

 

Teraz pytania czy to normalne żeby tyle wyżarło?

Podaj dokładną ilość którą wlałeś i ile od tego czasu przejechałeś, to powiemy czy to normalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[BAD] mać, mój błąd

Olej sprawdzałem po ciemku bo nie miałem czasu za dnia, sztuczne światło sprawiło że dostrzegłem dopiero dużą kroplę uzbieraną pod minimum, dziś jeszcze raz poszedłem sprawdzić, stan oleju połowa, tak jak było po dolaniu pod koniec września.

nic nie bierze..

teraz pytanie czy wymieniać jak zmieszany? czy przeczekać już zimę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

m50b20

czeka mnie wymiana uszczelki pokrywy zaworów i pierwsza wymiana oleju (auto mam od 4 dni)

Co byście zrobili? w sensie jakieś płukanki specjalne płyny albo coś i powiedzcie prosze jaki olej zalać.

Auto służy do jazdy po mieście głównie ale nie jak lesny dziadek tylko troszeczkę wyższe obroty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
wlej po pierwsze syntetyk, a po drugie do wiekowego e36 z 4 cylindrową benzyną możesz nalać spokojnie coś tańszego. Ani to auto klasykiem nie bedzie, ani 10 lat nim jeździć nie bedziesz żeby lać motula który jest dobry ale droższy :) zalej coś tańszego niż ten motul, zainwestuj lepiej w hamulce albo opony bo olej i tak różnicy nie zrobi już żadnej.
szukam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam Total quartz 9000 energy 5w40 nie jest to 100% syntetyk, ale polecany do starszych bmw. Posiada aprobatę bmw ll-01, ten motul jak na 10w40 jest bardzo dobry miałem go przed totalem. Total ma lepsze właściwości zimowe, motul bardziej czyści silnik wyższa liczba tbn. Cenowo podobnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy mógłby ktoś wyjaśnić co oznaczają poszczególne parametry olejów?

- Lepkość w temperaturze 100°C

- Lepkość w temperaturze 40°C (więcej = lepiej? jakie minimum np. dla silnika M50B20?)

- Wskaźnik lepkości

- TBN

- Gęstość w temperaturze 15°C

:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.