Skocz do zawartości

320d Webasto, uruchomienie jako ogrzewanie postojowe


Don marcin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Niedawno kupiłem E46 z webasto. Obecnie działa jako dogrzewacz silnika, jednak chcę je uruchamiać jako ogrzewanie postojowe. Moje webasto wygląda tak:

 

 

http://img835.imageshack.us/img835/3884/imag0153a.th.jpghttp://img819.imageshack.us/img819/6563/imag0154l.th.jpghttp://img809.imageshack.us/img809/914/imag0155s.th.jpghttp://img835.imageshack.us/img835/8012/imag0157mr.th.jpg

 

Na jednej z naklejek jest oznaczone jako thermo top Z, a na drugiej jako thermo top C... Jest ktoś w stanie wyjaśnić o co chodzi?

 

moje pytania są następujące:

1. To webasto sterowane jest analogowo?

2. Do uruchomienia wymagany jest czujnik temperatury zewnętrznej? (prawdopodobnie go niemam, gdyż nie widać go w lewym wlocie powietrza w zderzaku)

3. Które Piny muszą mieć podpięte +12 do uruchomienia?

4. Jeśli webasto się uruchomi to po odcięciu sygnału uruchamiającego, dalej będzie chodzić do zakończenia programu dogrzewania?

 

 

Do tej pory próbowałem podpiąć +12 do pinu 1 we wtyczce z 7-mioma pinami, lecz nic się nie uruchomiło. Odnalazłem też wymagany przewód w panelu klimatronika, który odpowiada za jego uruchomienie (zielono-żółty z lewej wtyczki).

 

Będę wdzięczny za wszelką pomoc, pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wania126 za pokierowanie, lecz Pan TC nie okazał się pomocny. Skłamał bądź wykazał się małą wiedzą, gdyż rzekomo twierdził, że mój pokazany sterownik jest na 100% cyfrowy i bez jego wiązki nic nie uruchomię, a która mało u niego nie kosztuje. Nie chciał nawet wyjaśnić co ta jego wiązka daje, poprostu chciał dobrze zarobić w bardzo prostej sprawie, osobiście go nie polecam w tych sprawach.

 

Pomocny okazał się w moim przypadku artykuł LINK z forum o Roverach.

 

Okazało się bowiem, że napewno mam sterownik sterowany analogowo, lecz ten drugiego typu sterowany pinem 3 z kostki X1. Ten pin jest sterowany MASĄ. Wcześniej próbowałem odpalić plusem pin 1 co nic nie dawało, ale najwyraźniej też nic nie popsuło. W linku tym jest tabelka jak rozróżnić jaki mamy typ sterownika po naklejce. Niestety wszystkie liczby modelu nie pasowały do mojego. Pasował jedynie początek 9 i końcówka B, lecz prawdopodobnie to wystarczy do ustalenia jak ten sterownik jest sterowany.

 

Gdy skończę wszystko podłączać, wyjaśnię co dokładnie trzeba zrobić w przypadku sterownika tego typu, pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda ze kolega TC nie okazal sie pomocy bo zapewniam cie ze sam do tej wiedzy nie doszedl tylko otrzymal ja na tacy od innych, za free.

Jak chcesz zrobic sobie taka wiazke sam to sciagnij sobie EBA z internetu, sa tam opisy/schematy wszystkich dostepnych retrofitow w bmw, w tym jak uruchomic webasto. A jak bedziesz mial jakies problemy to podeslij mi maila na pw to ci wysle instrukcje pdf, w eng lub de.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak dostałem schemat za free.... nikt za mnie nie spędził iluś tam godzin przy webastach itp.

jak mówię że sterownik jest cyfrowy to jest cyfrowy i tyle w temacie ...

jeśli byłby analogowy można byłoby odpalić piec na stole podając +12 v NA pin 1 A TAK SIĘ NIGDY NIE STANIE ...

moja cena jest jak najbardziej ok biorąc pod uwagę że masz komplet czyli centralka , pilot , antena , wszelkie wtyczki no i wiązka ... za którą płacisz jakieś grosze .... możesz kupić ori wiązkę z WEBASTO za jakieś 250 - 300zł :)

a za wiązkę jest u mnie stała cena 150zł także jeśli ktoś twierdzi że są to duże pieniądze proponuje samemu szukać ...

SPECIAL REMAPPING SERVICE - SOFTWARE ENGINEERING - IDA PRO


Chiptuning Łódź


ŁÓDŹ BYDGOSZCZ BIRMINGHAM LONDON


https://www.tc-performance.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurde szlag mnie trafił.

 

TC nie obraź się na mnie tylko ale czasem kombinujesz z tym modułem do webasto. Generalnie jesteś naprawdę jedną z konkretniejszych osób z forum i do każdego tematu sporo konkretów wnosisz. Sam zastanawiam się nad wirusem od Ciebie, bo słyszałem pozytywne opinie. Lecz gdy czytam o tych wiązkach które sprzedajesz to ręce opadają. W listopadzie (gdzie byłem nowy na forum) proponowałeś mi taką wiązkę za 550 zł, gdzie na aukcji w allegro wystawiałeś po 250-350 zł (nie pamiętam dokładnie) dlatego już mi się nie spodobało to. A teraz piszesz, że masz stałą cenę 150 zł.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurde szlag mnie trafił.

 

TC nie obraź się na mnie tylko ale czasem kombinujesz z tym modułem do webasto. Generalnie jesteś naprawdę jedną z konkretniejszych osób z forum i do każdego tematu sporo konkretów wnosisz. Sam zastanawiam się nad wirusem od Ciebie, bo słyszałem pozytywne opinie. Lecz gdy czytam o tych wiązkach które sprzedajesz to ręce opadają. W listopadzie (gdzie byłem nowy na forum) proponowałeś mi taką wiązkę za 550 zł, gdzie na aukcji w allegro wystawiałeś po 250-350 zł (nie pamiętam dokładnie) dlatego już mi się nie spodobało to. A teraz piszesz, że masz stałą cenę 150 zł.....

mylisz pojęcia :)

wiązka to wiązka ... dla forumowiczów sama wiązka 150zł na allegro w tamtym roku miałem za 250zł czy ile tam piszesz .... do tego musisz dokupić centralkę + pilota + antenę ...

cały zestaw czyli wiązka + centralka + pilot + antena + instrukcja itp. czyli cały komplet teraz niestety dla forumowiczów 650zł podwyżka 100zł w ciągu roku to niewiele i powtarzam każdemu że w zimę ceny się zmienią i same centralki z pilotem bez wiązki do bmw e46 sprzedaje za 799 zł ... konkurencja ma o 100zł drożej także nie rozumiem zarzutów ...

SPECIAL REMAPPING SERVICE - SOFTWARE ENGINEERING - IDA PRO


Chiptuning Łódź


ŁÓDŹ BYDGOSZCZ BIRMINGHAM LONDON


https://www.tc-performance.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a w ogóle to często ludzie sie nabierają że kupują auto z webasto. Jak jest webasto to musi być oryginalny pilot do tego. Wiadomo, że jest opcja przerobienia, dorobienia itp i będzie działać, ale niech ludzie się nie dają nabierać sprzedawcom czy handlarzom, że auto jest wyposażone w ogrzewanie postojowe ogólnie nazywane webasto. A pilota nie ma...
sprzedam kierunkowskaz nr oem 63138370720 , przewód gumowy nr oem 11532247725 - dział giełda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak dostałem schemat za free.... nikt za mnie nie spędził iluś tam godzin przy webastach itp.

jak mówię że sterownik jest cyfrowy to jest cyfrowy i tyle w temacie ...

jeśli byłby analogowy można byłoby odpalić piec na stole podając +12 v NA pin 1 A TAK SIĘ NIGDY NIE STANIE ...

moja cena jest jak najbardziej ok biorąc pod uwagę że masz komplet czyli centralka , pilot , antena , wszelkie wtyczki no i wiązka ... za którą płacisz jakieś grosze .... możesz kupić ori wiązkę z WEBASTO za jakieś 250 - 300zł :)

a za wiązkę jest u mnie stała cena 150zł także jeśli ktoś twierdzi że są to duże pieniądze proponuje samemu szukać ...

 

Nie zrozumiałeś co napisałem. Odpalam webasto, lecz z 3-ciego pinu MASĄ, a więc mam sterowane analogowo, tyle że sterowanie innego typu. Podejrzewam, że ktoś zmieniał już sterownik w webasto, gdyż po podpięciu interfejsu i thermo test wykazuje, że sterownik jest z marki Audi. Nie wiem jak jest w rzeczywistości, ale najważniejsze, że działa. Dzięki temu nie muszę bawić się we wiązki, tylko podłączyć zwykły przekaźnik pod 3 pin i uruchamiać z byle jakiego źródła sygnału (nawet ze sterownika do centralnego z allegro za 30zł).

 

Powiedz jeszcze jakie oferujesz piloty i centralki, jest to oryginalny telestart?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy konkretne pytanie.

W sierpniu zakupiłem sobie e46 w dieselku 136 Konnym .Posiadma webasto,od zakupu była odpięta kostka,jeśli ją wepne,to jakiś silniczek pracuje i po czasie się wyłaczy .

Ma ktoś jakiś pomysł jak odpalić takie webasto tanim kosztem?

Małym,bo nie bardzo mi sie przelewa z kasą ...

Bardzo prosze o cenne rady co ,jak i czy z kabiny itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwsze co to czeka Cię koszt naprawy sterownika webasto ponieważ ktoś go odłączył ponieważ samo się załączało ... naprawisz płytkę to będziesz mógł zrobić u kogoś diagnostykę swojego webasta i jeśli będzie wszystko ok , tzn będzie sprawna pompka wody i nie będzie wypalona komora spalania to będziesz mógł zacząć myśleć o sterowaniu z pilota bądź zegara ... ogólnie webasto droga rzecz , dopóki chodzi jest ok , problem zaczyna się gdy trzeba coś wymienić : pompka 200zł , komora spalania ze świecą 500zł :D

SPECIAL REMAPPING SERVICE - SOFTWARE ENGINEERING - IDA PRO


Chiptuning Łódź


ŁÓDŹ BYDGOSZCZ BIRMINGHAM LONDON


https://www.tc-performance.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i w moim przypadku wszystko zakończone sukcesem. Podsumowanie

 

- Sterownik w moim webasto pochodzi od webasto Audi

- Sterownik jest analogowy

- Pokazywana temperatura była oznaką uszkoczonego termistora, 1 rezystora i kondensatora, koszt naprawy 160zł w Toruniu

- Webasto sterowane jest w dwojaki sposób:

- +12 na pin 1: Praca jako ogrzewanie postojowe

- Masa na pin 3: Praca jako dogrzewacz

- Dokupiłem ciekawą radiolinię czterokanałową z możliwością regulacji sygnału, koszt 120zł

 

 

Teraz wszystko działa jak należy, sterowanie pilotem, uruchamiany klimatornik ogólnie bajka. Poprzednio jeszcze musiałem wymienić pompkę obiegową, kupiłem od thermo top V gdzie ona posiada odpływ w drugą stronę. Rozwiązałem ten problem przekładając wąż na drugą stronę.

 

Ciekawostę podam, że gość u którego naprawiałem sterownik powiedział, że potrafi zaprogramować sterownik sterowany cyfrowo (takie jak są w bmw) na sterowanie analogowo, koszt takiej usługi 50zł. Na PW mogę dać namiary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to bajki Ci opowiada !!! nie da się samej płytki od webasto cyfrowej przekodować na analogową , jedynie można je uruchomić akurat w bmw e46 jako analogowe po kodowaniu ale tylko do pewnego rocznika ... i oczywiście z odpowiednią wiązką i odpowiednio podłączone !!!

przekodujesz w bmw e46 na możliwość sterowania analogowo włożysz do innego auta i już nie będzie działać więc co to za analog :duh:

SPECIAL REMAPPING SERVICE - SOFTWARE ENGINEERING - IDA PRO


Chiptuning Łódź


ŁÓDŹ BYDGOSZCZ BIRMINGHAM LONDON


https://www.tc-performance.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówił mi, że we wszystkich BMW e46 i e39 da się tak zrobić, nie twierdzę, że to na 100% prawda bo tego nie robiłem i nie mam z czym takie coś zrobić, ale może akurat mój znajomy będzie miał taką potrzebę to sprawdzimy to. Sterownik mi naprawił i w rozsądnej cenie, a więc jednak coś potrafi. Nie mówił nic o dodatkowych wiązkach, tym bardziej cena nie wskazuje na to aby coś takiego miał robić. Jak znajomy będzie to robił to dam znać na forum czy faktycznie jest to prawdą. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to w takim razie czemu serwis podaje w instrukcji że potrzebna jest wiązka + kodowanie ? skoro wystarczy tylko przekodować :duh: będzie to działać tylko w konkretnym aucie bmw e46 ale bez wiązki i tak się nie obejdzie , w e39 faktycznie nie trzeba wiązki .... ponieważ po przekodowaniu webasto samo uruchamia climatronic ale dalej działa ono tylko w danym aucie i pozostaje cyfrowe z możliwością analogowego odpalenia , ale TYLKO i WYŁĄCZNIE w danym aucie ....

SPECIAL REMAPPING SERVICE - SOFTWARE ENGINEERING - IDA PRO


Chiptuning Łódź


ŁÓDŹ BYDGOSZCZ BIRMINGHAM LONDON


https://www.tc-performance.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak będzie będzie działać to zależy co się z tym sterownikiem wykona. Tu nie chodzi o kodowanie sterowania webastem w IHKA tylko o kodowanie samego EPROM procesora w webasto, wszystko da się zrobić tylko zależy od tego na ile jest to inwazyjne i na ile pozwalają umiejętności. Nie będę się spierał bo ja tego nie robię, ani nie dawałem tego do robienia, ale słysząc to od człowieka który siedzi już kilka lat w sterownikach od webasta i który naprawił mi sterownik wydaje się to być prawdziwe. Można gdybać i polemizować, jak przyjdzie czas na taką potrzebę to wszystko stanie się jasne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
witam ostatnio wysłałem swoje webasto z e46 320d 98r do naprawy ogłoszenie naprawy z allegro Pan z Radomia, objawy uszkodzenia po podłączeniu webasto nie działała czesc wskaźników na liczniku (kierunki, otwarcie drzwi) po paru dniach naprawiajacy w trakcie rozmowy poinformował mnie ,ze to webasto zachowuje się jak analogowe, odpala na stole bez auta numer z tabliczki znamionowej webasto 64471B może ktoś po tym zidetyfikować czy webasto jest analogowe czy cyfrowe?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest webasto ktore dogrzewa silnik. Zalacza sie jakos ponizej +7 stopni zalezy jak jest ustawione, pomaga silnikowi szybciej sie dogrzac. Nie jest to ogrzewanie postojowe. A co do objawow usterki mialem tak samo, teraz wykrecilem sterownik i lezy w garazu , i czeka na naprawe:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.