Skocz do zawartości

[530d] Piszczenie paska alternatora i chrabotanie


MateuszCHUDY

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów. Strasznie piszczy mi pasek alternatora, oraz słychać takie jakby chrabotanie (pasek wpada w drgania). Wszystko ustaje jak auto pochodzi i się rozgrzeje. Pasek zmieniałem, kiedyś gdzieś wyczytałem, że może być to wina koła pasowego (tłumik drgań) i zmieniłem na używkę (wiem wiem...), ale troche szkoda mi było 900zł na nowe. Czy może miał ktoś taki problem i rozwiązał go? Nie zmieniałem rolek, ani napinacza. Czy wie ktoś czy w napinaczu wymienia się tylko rolke, czy cały napinacz? Jest wogóle sposób żeby sprawdzić czy jest on w porządku?

 

U mnie te chrabotanie wygląda jak na tym filmiku, który NIE jest mego autorstwa:

http://w398.wrzuta.pl/film/9ZC7aOdq3OM/dzwiek_silnika_bmw_530d_e39

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Mam to samo, napinacz mam nowy i pasek też, za to koło pasowe zostało stare.

Rozmawiałem z ludźmi którzy trochę już siedzą w BMW, i w sumie wszyscy stawiają na koło pasowe.

Podobno wymiana jest problematyczna, zw względu na problemy z odkręceniem śruby mocującej to koło.

No i trzeba wywalić wisko i osłonę chłodnicy żeby był jakiś dostęp.

Zalecane są tylko oryginały i corteco.

Jak będę miał przypływ gotówki, to wymienię i dam znać czy pomogło ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego ja zmieniałem już te koło tylko na używke więc nawet nie mogłem mieć jak tego zweryfikować bo koło było starsze jak moje :duh: Z tego co czytałem to problem jest w e46 bo tam jest jedna wielka śruba i potrzebny jest wytrzymały klucz i długie ramie (rura). W mojej 530d problemu nie było. Jedna osoba siedziała w aucie i na wrzuconym 1 biegu trzymała hamulec, a ja odkręcałem. Są 4 śruby torxy (nie pamiętam rozmiaru). Robiłem pierwszy raz więc bardzo powoli i dokładnie, szczególnie przy skręcaniu żeby nie daj Boże gwintów na wale nie uszkodzić. Pytam o tą całą sprawe bo napinacz i rolki też tanie nie są i nie chce mi sie kolejny raz kasy w błoto wywalać... A samochód póki nie nagrzany pracuje jak jakiś szrot przez te piszczenie i rzężenie/chrabotanie :mad2:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem 2 miesiące temu dokładnie to samo. Chrobotał i piszczal jak stary rzęchol, ale nawet na rozgrzanym silniku. Okazało się ze były to dwa łożyska z rolek, jedno z napinacza przy alternatorze a drugie gdzieś niżej. Aby sprawdzić czy to rolki najlepiej zdiac podłogę i a podnośniku przy włączonym silniku pryskać czymś pokrewnym wd40 na rolki po kolei aż ustanie hałas, jeżeli to ich wina. Można tez poruszać rolką, jak ma wyczuwalny luz to znaczy, że łożysko do wymiany.

Po wymianie rolek ustało też piszczenie (napinacze były ok można je wymieniać niezależnie od rolek, są to takie małe puszki w które wchodzi ramie od rolki, możesz je co najwyżej nasmarować jak są w miarę ok, mi kiedyś jeden napinacz się zaciął i rozwalił przez to rolkę).

Możesz same łożyska wymienić, jak uda Ci się je wybić, na jakieś porządne. Bo tanie zamienniki rolek maja kiepskie łożyska.

Poszukaj jeszcze na forum bo ten temat już był poruszany.

 

Wydaje mi się, ze napinacz możesz tez sprawdzić poprzez obciążanie alternatora. Jak przy wyłączonej dmuchawie światłach itp piszczy mniej to napinacz będzie do wymiany, bo w końcu napinacz ma niwelować luz gdy pasek się bardziej napina podczas obciążenia, ale to tylko moja teoria, może ja ktoś potwierdzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adalbert, to napewno nie łańcuch bo zrzucałem paski i bez nich jest cisza. Tomek ja psikałem szmarem w spray'u ale psikałem po pasku! Oczywiście piski ustawały ale tylko na chwile, ponieważ smar go smarował i temu nie piszczał... Sprawdze te rolki, poszarpie za nie. Nie chce nakupować zbędnych rzeczy bo nawet zamiennik rolki na allegro kosztuje 100zł...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.