Skocz do zawartości

roleta/żaluzja klimatyzacji E60 - jak działa


FRANZ80

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mam pytanie a propo działania rolety/żaluzji klimatyzacji - montowanej za nerkami w E60(chodzi mi o przed liftową). Wydaje mi sie, że w mojej bmce jest cały czas zamknieta. Kiedy powinna byc otwarta??

 

Z góry dziekuje za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dołączam się do pytania, u mnie jest taka sama sytuacja, z tym ,że otwiera się pod wpływem ciągu wentylatora chłodnicy, który swoją drogą włącza się tuż po odpaleniu, bez względu na temperaturę silnika i bez względu na to czy klimatyzacja jest włączona, a wydaje mi się, że tak być nie powinno, jakieś pomysły ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dołączam się do pytania, u mnie jest taka sama sytuacja, z tym ,że otwiera się pod wpływem ciągu wentylatora chłodnicy, który swoją drogą włącza się tuż po odpaleniu, bez względu na temperaturę silnika i bez względu na to czy klimatyzacja jest włączona, a wydaje mi się, że tak być nie powinno, jakieś pomysły ?

 

Nie wiem jaki masz samochód, bo nie uzupełniłes profilu, ale takie coś dzieje się np po wymianie panelu klimy na poliftowy. Ale ogólnie wiatrak powinien dzialac tylko kiedy jest potrzebny, a nie bez przerwy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ciągłej pracy wentylator to warto sie przyjrzeć bo zajedziesz alternator. Może jest uszkodzony czujnik temp cieczy i komp dostaje cały czas sygnał ze silnik sie gotuje? A żaluzje nie maja żadnego silniczka raczej:) jest elektromagnez który trzyma żaluzje zamknięte, a jak jest potrzebne to sie rozlacza i podczas jazdy strumień powietrza otwiera zaluzje, bardzo prosty mechanizm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak jest podczas jazdy :), ale jak stane żeby sprawdzić po przejechaniu jakis 20 kilometrów to nadal jest zamknięta a obecnie jest dość ciepło. Zastanawia mnie czy coś jest nie tak czy temperatura silnika jest ok i roleta sie nie otwiera.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rolete trzeba popchnac palcem żeby sprawdzić czy jest luzna. Ogólnie jak silnik złapie temp powinna być otwarta. Może masz termostat uszkodzony i jeździsz na niedogrzanym silniku? Sprawdzales temp w ukrytym menu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dołączam się do pytania, u mnie jest taka sama sytuacja, z tym ,że otwiera się pod wpływem ciągu wentylatora chłodnicy, który swoją drogą włącza się tuż po odpaleniu, bez względu na temperaturę silnika i bez względu na to czy klimatyzacja jest włączona, a wydaje mi się, że tak być nie powinno, jakieś pomysły ?

 

Nie wiem jaki masz samochód, bo nie uzupełniłes profilu, ale takie coś dzieje się np po wymianie panelu klimy na poliftowy. Ale ogólnie wiatrak powinien dzialac tylko kiedy jest potrzebny, a nie bez przerwy

 

już uzupełniam, samochód nowy, dlatego jeszcze nie wpisałem :)

w każdym razie jest to 520i M54B22, przedliftowy, prod. 2003

temperatura silnika jest OK, sprawdzałem w ukrytym menu, ale wentylator kręci się cały czas, a żaluzja jest zupełnie luźna

czy są 2 czujniki temperatury ? tzn jeden od sterowania wentylatorem, a drugi dający sygnał do kompa ?

aha panel klimy mam oryginalny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej nie ma tych rolet. Oglądałem u kolegi który ma auto z 2004 i miał rolety /przesłony / za nerkami które otwierały się pod wpływem pędu powietrza, czyli na postoju zamknięte, ale jak je ruszyłem palcem to się otwierały.

Widocznie jest kilka typów tych żaluzji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rok temu miałem podobny problem, silnik zimny a wyswietlal sie komunikat "Silnik przegrzany zatrzymaj sie....." i wentylator caly czas wył i żaluzje czaly czas otwarte, zaznaczam ze silnik byl praktycznie zimny płyn ok, odpialem czujnik temperatury(wentylator dalej wył), wymienilem czujnik na nowy z ASO okolo 180zł pomogło, a miesiąc temu znowu to samo się stało i musiałem kupić nowy czujnik tym razem kupiłem zamiennik. Reklamował bym czujnik z ASO ale nei mam paragonu, a czesci sie reklamuje na samochodzie :shock:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
W mojej nie ma tych rolet. Oglądałem u kolegi który ma auto z 2004 i miał rolety /przesłony / za nerkami które otwierały się pod wpływem pędu powietrza, czyli na postoju zamknięte, ale jak je ruszyłem palcem to się otwierały.

Widocznie jest kilka typów tych żaluzji.

 

 

w mojej równiez nie ma wogule tych rolet,ale w katalogu po VIN są ...nie wiem czy w końcu mają tam być czy nie :)o co chodzi z tymi roletami ? może ktoś wie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
Temperatura w ukrytym menu podawana jest z czujnika umieszczonego w bloku. Tak samo ostrzeżenia dotyczące przegrzania. Wentylator sterowny jest czujnikiem umieszczonym na dolnym wężu, wylocie z chłodnicy. Jak odłączymy kabel od tego czujnika wentylator powinien wejść na max obroty, a magnes w przedniej nerce powinien puścić (żaluzje luźno się otwierają).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
niestety wymiana czujnik na przewodzie nie przyniosła poprawy po dłuższym używaniu stwierdziłem ze wentylator nadal włącza się przy niższych temperaturach czy może być tak ze to czujnik w głowicy jest takze odpowiedzialny za włączanie wentylatora? słyszałem opinie ze to własnie ten czujnik w głowicy wysyła sygnał do komputera i to komputer uruchamia wentylator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.